خانه ---» مرحوم مهندس رجبعلی طاهری ---» وصیت نامه ---» وصیت نامه مرحوم مهندس حاج رجبعلی طاهری

وصیت نامه مرحوم مهندس حاج رجبعلی طاهری

بسم الله الرحمن الرحیم

کُتِبَ عَلَیْکُمْ إِذَا حَضَرَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ إِن تَرَکَ خَیْرًا الْوَصِیَّةُ لِلْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ بِالْمَعْرُوفِ حَقًّا عَلَى الْمُتَّقِینَ (بقره: ۱۸۰)

بر شما نوشته شده هنگامی که یکی از شما را مرگ فرا رسد، اگر چیز خوبی از خود به جای گذارده، برای پدر و مادر و نزدیکان، بطور شایسته وصیت کند! این حقّی است بر پرهیزکاران!

 مرحوم مهندس رجبعلی طاهری وصیتنامه خود را در دو بخش الف) عقیدتی، سیاسی و ب) بخش مالی تدوین نموده است که ذیلاً اهم بخش اول درج گردیده است . تاریخ مشخصی برای آن نمی توان معیین نمود و شواهد و قرائن نشان می دهد که تاریخ احتمالی آن مربوط به بین سالهای ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۷ می باشد . کاغذها و قلم بکاررفته نشان می دهند که مهندس ، وصیتنامه خود را در یک مقطع زمانی تنظیم ننموده و احتمالاً مربوط به زمانهای متناوبی است .

مرحوم مهندس رجبعلی طاهری

آنجا که امام صادق(ع) می‌فرمایند: « اگر دوران او ( مهدی (عج) ) را درک می‌کردم همه‌ی روزهای زندگیم را در خدمت به او می‌گذراندم» متوجه عمق عشق و دلدادگی مهندس طاهری می شویم که رسول اکرم(ص)فرمود « من مات و هو لایعرف امامَهُ ماتَ میتةً جاهلیةً» «کسی که بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است».

و امروز دست ما کوتاه و خرما بر نخیل و آن مجاهد مخلص و عبدصالح خدا و مخزن الاسرار انقلاب اسلامی پس از عمری مبارزه و تعلیم و تربیت و تزکیه نفس در جوار ارواح مطهر شهداء و امام شهداء آرام گرفته است. امیدواریم نسل امروز و فردا از جزء به جزء این سطور ذخیره مانده‌ی وصیتنامه آن مرد بزرگ درسها گیرند .

بخشی از دستخط مبارک مرحوم مهندس طاهری از متن وصیتنامه ایشان

اعوذ باالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

وصیتنامه شرعی

بخش عقیدتی – سیاسی

اینجانب عبد عاصی رجبعلی طاهری فرزند محمود شهادت می دهم به عقاید خودم که به آنها یقین دارم ؛

۱- شهادت می دهم باینکه اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمد عبده و رسوله و ان علی ولی الله و الائمه المعصومین من ولده الحسن و الحسین و علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الحجه بن الحسن علیهم السلام اَئِمَّةً وَ سادَةً وَ قادَةً ، این ۱۲ ( دوازده ) امام معصوم یکی پس از دیگری خلیفه‌ی خدا و پیغمبر(ص) می باشند که از طرف خدا بوسیله خود پیغمبر(ص) معین شده اند و اطاعت آنها واجب است و آخرین آنها حضرت مهدی (عج) ارواحنا فداه در حیات می باشد و در میان مردم زندگی می نماید و بوظیفه الهی اش انجام وظیفه می نماید و این غیبت ادامه دارد تا وقتی که زمین پر از ظلم و جور شده و شیعیان آن حضرت هم علیه ظلم و جور قیام نموده اند برای اقامه عدل و در این مقطع از زمان که زمینه ظهور حضرت فراهم شده ، آن حضرت قیام خود را علنی می نماید و از خانه خدا  ندای « هل من ناصر » سر می دهند و در این وقت شیعیان مجاهد و مخلص باو ملحق می شوند و حضرت به کمک این شیعیان اقامه عدل می نماید و زمین را پر از عدل و داد می نماید ، همانطور که پر از ظلم و جور بود.

لذا شیعیان در زمان غیبت دو وظیفه دارند ؛ یکی جهاد اکبر و تهذیب نفس و دوم جهاد اصغر و مبارزه با ظلم و جور و امر به معروف و نهی از منکر و اقامه عدل تا هر چقدر که ممکن شود و از این کار نبایستی مایوس شوند که این خود زمینه ساز ظهور حضرت مهدی است و ظهور را نزدیک می نماید .

۲- شهادت می دهم باینکه خدا عادل است و مقصد از ارسال رسل و انزال کتب یکی تعلیم و تربیت و تزکیه نفوس و دوم اقامه قسط و عدل در جامعه بوده است  ، ارسال ۱۲۴۰۰۰ رسول و نبی به همین دو منظور بوده که نهایتا عدالت اجتماعی در آخرالزمان وسیله خاتم الاوصیا محقق می شود و امیدوارم بخدا که بنده هم یکی از یاوران آن حضرت باشم که در رکابش قبل از فوتم ، شربت شهادت بنوشم و یا لااقل در زمان رجعت برگردیم و همانطور که در دعای عهد آمده انجام وظیفه بنمایم .

و از همه دوستان و شیعیان و فرزندانم می خواهم که همیشه آیه مبارک قرآن : « قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَی وَفُرَادَى (سبا – ۴۶ ) »  در نظر داشته و آن را نصب العین خود بنماید و بانجام وظیفه فردی و اجتماعی خود یعنی جهاد اکبر و جهاد اصغر تواماً قیام نمایند و همیشه در این جهاد اقتدا نمایند به مجاهد اعلم بدین و اعرف به زمان و افضل در عمل تا قبل از ظهور مهدی ( عج ) و در تشخیص این فرد به عنوان رهبر و مرجع تحت تاثیر احساسات قرار نگیرید و از روی عقل و فهم تحقیق نمایید و آنوقت تبعیت نمایید زیرا که مرجعیت تقلیدی نیست و مانند اصول دین است .

بر اساس حدیث شریف از حضرت فاطمه زهرا(س) « الناس کلهم هالکون الا العالمون ، والعالمون کلهم هالکون الا العالمون ، و العالمون کلهم هالکون الا المخلصون ، و المخلصون على خطر عظیم » (ترجمه خارج از متن وصیت نامه است : همه انسانها در معرض سقوط و خطرند، جز علما و همه علما در معرض ‍ سقوط و خطرند، مگر آنان که به عملشان عمل مى کنند و همه علماى اهل عمل در معرض خطرند، مگر آنان که عمل خالص انجام مى دهند و آنان که عمل خالص انجام مى دهند با خطرى بزرگ و عظیم مواجه هستند.) انسان پیوسته بایستی جهاد نماید تا بمرتبه خلوص برسد و در این راه پرفراز و نشیب بایستی از امام معصوم یا نایبش کمک بگیرد ، لذا انسان پیوسته بایستی راه مجتهد شدن را بپیماید تا خود مجتهد شود و قبل از اینکه به مقام اجتهاد برسد بایستی با احتیاط عمل نماید یا از مجتهد عالم بدین و عالم به زمان و عادل استفاده نماید و تقلید نماید .

مرحوم مهندس طاهری در فراز دیگری از وصیت نامه خود ظهور و رهبری حضرت مهدی (عج) را آرزوی بزرگ خود می داند و با این باور دعا می نماید :

امیدوارم به خدا که هر چه زودتر دعای دائمی و اصلی ما که همان ظهور حضرت مهدی علیه السلام است هر چه زودتر به هدف اجابت برسد و شیعیان و مومنین از این سرگردانی و بی رهبری نجات یابند .

الهم عجل لولیک الفرج

خداوندا ، فرزندان مرا از یاوران و زمینه سازان ظهور حضرت مهدی قرار بده.

من از خدا و حضرت مهدی (عج) و همسر و فرزندانم پوزش و بخشش می طلبم از اینکه نتوانستم در زمان سرپرستی حق آنها را ادا نمایم و از تمام آنها و سایر دوستان و آشنایان طلب حلالیت می نمایم و از همگی التماس دعا دارم .

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

۴ نظر

  1. ممنون از توجهتان به وصیت این عزیز اما ای کاش وصیت را کامل و بدون حذف برخی جمله ها میگذاشتید. و برای تعیین زمان وصیت نامه استدلال های شما چیست؟

  2. کاغذهایی که بر پشت آنها وصیت نامه تنظیم شده اند در واقع برگه های بانکی هستند که آن مرحوم به عنوان پیش نویس لز آنها استفاده نموده است و این هم درس دیگری از ایشان بر عدم اسراف است و دارای تاریخهای ثبت شده ای هستند که می توان بر اساس آنها حدسی از زمان تدوین وصیت نامه داشت .

  3. ممنون از اینکه وصیت نامه ی ایشان هم در سایت قرار دادید…و من الله توفیق

  4. ممنون از ایشان که به این شیرینی و شیوایی با ما سخن گفتند و چه زیبا و ارام عقایدشان را با ما در میان گذاشتند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>